Drukowanie laserowe – jak to się zaczęło?
Pierwsza drukarka laserowa została skonstruowana w 1977 roku przez amerykańską firmę Xerox. Urządzenie drukowało 120 stron na minutę w rozdzielczości 300 dpi, ale było zbyt duże, aby można było go używać w małych biurowych pomieszczeniach. W dzisiejszych czasach drukarki laserowe to nowoczesne urządzenia, dzięki którym wydrukujemy o wiele więcej stron niż wkładem atramentowym. Do głównych zalet drukarek laserowych można zaliczyć przede wszystkim to, że są wydajne, co bez wątpienia przekłada się na cenę proszkowego wkładu, który znacznie przewyższa ten atramentowy. Drukarka laserowa kolorowa to urządzenie, które może wydrukować nawet kilkanaście tysięcy stron miesięcznie. Ta technika druku zdecydowanie przewyższa pod tym kątem sprzęt atramentowy. Przez długi czas zakup drukarek laserowych był bardzo kosztowny, dlatego na ich nabycie mogły pozwolić sobie tylko największe firmy. Obecnie na rynku urządzeń drukujących dostępne są laserowe modele czarno-białe oraz kolorowe odpowiedniki.
Drukowanie z tonerem – to się opłaca!
Drukowanie laserowe przebiega o wiele szybciej i polega na naświetlaniu światłoczułej powierzchni, która pobudza się do nanoszenia tonera na kartkę. Toner znajdujący się w urządzeniach laserowych to potoczna nazwa kasety laserowej, w której znaleźć można drobiny żelaza, pigmentu oraz żywicy. Proces drukowania laserowego wykorzystuje światło diod LED lub lasera, w celu naelektryzowania bębna światłoczułego. Wszystko to po to, aby mógł nanieść odpowiednią ilość tonera z kasety laserowej na powierzchnię nośnika. On kolejno po przejściu przez tzw. fuser stworzy finalny wydruk.
Jeśli podzielimy cenę tonera przez liczbę możliwych do wydrukowania stron, wówczas otrzymamy koszt jednej kartki. Biura i instytucje publiczne rządzą się swoimi prawami. Tutaj liczy się szybkość, funkcjonalność i niskie koszty eksploatacji. W takich właśnie miejscach sprawdzi się nowoczesna drukarka laserowa kolorowa lub wielofunkcyjne urządzenie drukujące z pojemnymi podajnikami.