Czym jest toner?
Toner to barwny proszek stosowany w celu otrzymania obrazu kopiowanego oryginału. Skład tonera to zazwyczaj dwie frakcje: bardzo drobne odpowiednio zabarwione kulki żywicy termoplastycznej i większe kulki szklane. Tonery stosowane są w kserokopiarkach i drukarkach laserowych. Toner do drukarki – https://www.drtusz.pl/tonery-bebny-c-60000000003.html pełni identyczną rolę jak wkład atramentowy – kartridż z tuszem, który stosuje się w tradycyjnych drukarkach. Podobnie jak bez wkładu atramentowego tak i bez tonera urządzenie nie wydrukuje żadnego obrazu. Pod względem konstrukcyjnym drukarki laserowe różnią się niemalże wszystkim od swoich atramentowych odpowiedników
Z czego składa się toner do drukarki?
Toner do drukarki laserowej to składowa paru podzespołów. Są to m.in.: obudowa, bęben, wałek magnetyczny oraz specjalny proszek. Elementy te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tonera. Najważniejszy jest jednak ów specjalny proszek o charakterystycznej, drobnej konsystencji przypominający talk – sproszkowany plastik. Podczas drukowania laserowego niewielka ilość plastiku topnieje, przez co cząsteczki przylegają do powierzchni kartki papieru, tworząc obraz. Ważnym składnikiem tonerów jest również sproszkowane żelazo, którego zawartość to 40%. Czerwona-brązowa substancja, o której mowa ułatwia transport ładunków magnetycznych. Jest to rodzaj nośnika, dzięki któremu proszek przylega do bębna obrotowego.
Pozostałe składniki tonera – pigment
To, co jeszcze można wyróżnić w składzie tonera to pigment. Nadaje on mieszanym składnikom tonera najróżniejsze odcienie i barwy. Wspomniany pigment wraz z plastikiem stanowi zasadniczą część składu tonera. Pozostały skład to śladowe ilości piasku krzemionki, która zapobiega zbryleniu się proszku, a także wosk, który spaja poszczególne składniki proszku, a wraz z plastikiem pomaga utrwalić obraz.